mobile navigation

Latest News

CSA nominees who studied Media Arts at Sheridan, from left: Tyler Whitham, Jill Purdy, JR Fountain, Stephen Barden, Rose Gregoris, Alex Bullick and Kevin Banks

Thirty Sheridan Graduates Receive 44 Nominations for Canadian Screen Awards

January 19, 2015

Thirty Sheridan graduates have received 44 nominations for Canadian Screen Awards this year.

The Canadian Screen Awards (CSAs) celebrate Canadian productions and talent in front of the camera and behind-the-scenes in Canadian film, television and digital media.

The CSAs will be presented at a series of week-long events, culminating in the final live broadcast gala on March 1 in Toronto. This year’s alumni nominees represent a variety of Sheridan programs, including advanced television and film, animation, art & art history, bachelor of design (honours), interactive multimedia, journalism, media arts, and music theatre performance. Their graduation years range from 1989 to 2007.

Toronto-based digital agency Secret Location, powered by the work of alumni Ryan Andal and Pietro Gagliano received eight nominations in five categories. Guru Studio, founded by graduate Frank Falcone garnered five nominations. Stephen Barden, Sheridan alumnus and coordinator of Sheridan’s new Bachelor of Film and Television Program is up for Best Achievement in Sound Editing.

The following Sheridan alumni have been nominated for 2015 Canadian Screen Awards:

 

FILM

 

Alison White: Best Motion Picture for Cast No Shadow

 

Peter Persaud and Mark Zsifkovits: Best Achievement in Overall Sound for Pompeii

 

Stephen Barden, Alex Bullick, J.R. Fountain and Jill Purdy: Best Achievement in Sound Editing for Pompeii

 

Scott Riopelle: Achievement in Visual Effects for Pompeii

 

Jay Stanners: Achievement in Visual Effects for Wet Bum

 

TELEVISION

 

Tom Bjelic: Best Sound in a Dramatic Program or Series for Orphan Black - By Means Which Have Never Yet Been Tried

 

Alvin Campana: Best Picture Editing in a Factual Program or Series for Boundless - Scotland

 

Mauro Casalese: Best Animated Program or Series for Rocket Monkeys

 

Anthony DeChellis: Best Visual Effects for Orphan Black - By Means Which Have Never Yet Been Tried

 

Kathryn Dickson: Best News or Information Segment for 16x9 - Flight of the Bees

 

Matt Ferguson: Best Direction in an Animated Program or Series for The Day my Butt Went Psycho

 

Maria Gordon and Eric Lacroix: Best Visual Effects for Vikings – Invasion

 

Guru Studio


Frank Falcone: Best Animated Program or Series for Justin Time

 

Harold Harris: Best Direction in an Animated Program or Series for Dinopaws – The Thing That Fell Down.

 

Guru Studio: Best Writing in an Animated Program or Series for Justin Time – Tower of Justin

 

Guru Studio: Best Performance in an Animated Program or Series for Justin Time – Ole Ole

 

Guru Studio: Best Performance in an Animated Program or Series for Dinopaws – The Thing That Fell Down

________________________________________________________________________________________________

 

Carrie-Lynn Neales: Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Comedic Role for Seed – Getting Tail

 

Scott Newman: Best News or Information Segment for CBC News: The National - The Man with the Briefcase

 

Anastasia Trofimova: Barbara Sears Award for Best Editorial Research for Tales from the Organ Trade

 

Vitold Vidic: Best Picture Editing in a Reality/Competition Program or Series for MasterChef Canada - White is the New Black

 

Robert Warchol: Best Sound in a Dramatic Program or Series for Vikings – The Choice

 

DIGITAL MEDIA

 

Pablo Vio Best Original Interactive Production Produced for Digital Media for Seven Digital Deadly Sins.

 

Secret Location


Ryan Andal and Pietro Gagliano:  

Best Original Program or Series produced for Digital Media – Fiction for Whatever Linda

Best Cross-Platform Project – Children’s and Youth for Grojband –The Show Must Go On!

Best Cross-Platform Project – Children’s and Youth for The Next Star: SuperGroup Interactive

Best Cross-Platform Project – Fiction for The Great Martian War

Best Cross-Platform Project – Fiction for Played – Interference

Best Cross-Platform Project – Non-Fiction for Big Brother Canada Digital

Best Cross-Platform Project – Non-Fiction for JUNO Tribute Nation

Best Cross-Platform Project – Non-Fiction for The Wild Canada App

 

Secret Location: Best Performance in a Program or Series Produced for Digital Media – Whatever Linda

________________________________________________________________________________________________

 

Evan Jones: Best Cross-Platform Project – Fiction for Darknet Files

 

Dan Tavares: Best Cross-Platform Project – Non-Fiction for CBC Sports: Olympic App

 

Supinder Wraich: Best Performance in a Program or Series Produced for Digital Media for Guidestones:  Sunflower Noir

 

Mike Rilstone: Best Cross-Platform Project – Children’s and Youth for The Next Star: SuperGroup Interactive

Pictured above: CSA nominees who studied Media Arts at Sheridan, from left: Tyler Whitham, Jill Purdy, JR Fountain, Stephen Barden, Rose Gregoris, Alex Bullick and Kevin Banks.